İrem Kasar

İrem Kasar

İrem Kasar 25 kişi tarafından takip ediliyor. profiline 3189 defa bakılmış. yaşadığı yer: İstanbul

yorum ve eleştirileri 13 tane. toplam 2 puanı var (hepsini göster)

 • Elif Şafak  
 • İlk giriş tarafsız olsun diye pek bir şey yazmıyorum. Sadece çok sevdiğimi söyleyebilirim. Elif Şafak, 1971, Strasbourg doğumlu. ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü'nü bitirdi, yüksek lisansını aynı üniversitede Kadın Çalışmaları Bölümü'nde, doktorasını ise Siyaset Bilimi alanında tamamladı. Bektaşi ve Mevlevi Düşüncesinde Kadınsılık-Döngüsellik konulu yüksek lisans tezi Sosyal Bilimler Derneği'nce ödüllendirildi. İlk öykü kitabı Kem Gözlere Anadolu 1994 yılında yayımlandı. İlk romanı Pinhan ile 1998 yılı Mevlana Büyük Ödülü'nü aldı. Bunu Şehrin Aynaları ve yazara 2000 yılı Türkiye Yazarlar Birliği Ödülü'nü kazandıran Mahrem izledi. Bu romanıyla geniş bir okur kesimince tanınan yazar, diğer romanları gibi Metis Edebiyat dizisinde yayımlanan Bit Palas (2002) ve Araf'ı (2004) yazdı. Kadınlık, kimlik, kültürel bölünme, dil ve edebiyat konulu yazılarını Med-Cezir'de (2005) bir araya getirdi. Bir süredir ABD'de yaşayan Elif Şafak Avrupa ve ABD'de çeşitli gazete ve dergilere yazmakta, Michigan Üniversitesi'nin ardından Arizona Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Kitapları çeşitli dillere çevrilen Elif Şafak'ın İngilizce kaleme aldığı son romanı Baba ve Piç (2006), dünyanın önde gelen yayınevlerinden Viking/Penguin tarafından basılacaktır. Kitapları: Pinhan Şehrin Aynaları Mahrem Bit Palas Araf Med-Cezir (Elif Şafak'ın çeşitli yerlerde yayınlanan makale ve yazılarından oluşur) Baba ve Piç *Beşpeşe: Yazarın Pınar Kür, Murahtan Mungan, Faruk Ulay ve Celil Oker'le birlikte oluşturduğu bir kitap. Şöyle oluyor; bir kişi başlıyor bir bölüm yazıyor ve ondan sonra diğeri devralıyor, sonra diğeri, sonra diğeri... Böylelikle 5 yazar, farklı anlatım ve düşünce teknikleriyle ortaya bir roman çıkarıyor. Elif Şafak, Araf'ı (The Saint of Incipient Insanities) ve Baba ve Piç'i (The Bastard of Istanbul) İngilizce yazmıştır, bunlar daha sonra Aslı Biçen tarafından Türkçe'ye çevrilmiştir. Kişisel görüşüm, Elif Şafak'ın çeviri kitapları asla çeviri kokmamakla birlikte, Türkçe yazdıklarından pek bir fark da göremiyorum anlatımda. Okunasıdır kitapları.
     bayıldım!(2 puan) yorumla!(0 yorum)

 • Zor Sevgiler  
 • Arka kapak yazısının hissettirdiklerinden çok daha fazlasıdır bu kitap. 2 sene kadar önce okumuştum ve gerçekten etkileyiciydi. Olay şudur; çocuk aseksüel olduğunu düşünüyo, kız da eşcinsel. Ve sonra bunların aşkı. Hakikaten ya, baya güzeldi.
     bayıldım!(0 puan) yorumla!(0 yorum)

 • Roland Barthes  
 • Eklenmiş de kimse yorum yazmamış bari ben yazıyım. Roland Barthes bir dil ustası. Yazar, denemeci ve eleştirmen olmasının yanısıra çok önemli bir göstergebilimci. YKY'den çıkan kitapları: Göstergebilimcel Serüven (1993) Göstergeler İmparatorluğu (1996) S/Z ( Zaten Barthes'ı tanımamın sebebi de bu; çevirmeni Sündüz Öztürk Kasar annem olur.) (1996) Barthes Barthes'ı anlatıyor (1998) Yazı Üzerine Çeşitlemeler - Metnin Hazzı (2006) Bir de Metis Yayınlarından çıkanlar : Yazının Sıfır Derecesi Bir Aşk Söyleminden Parçalar
     bayıldım!(0 puan) yorumla!(0 yorum)

senin de okudukların hakkında yorumların mı var?

bu sitede okuduklarını ve okumak istediklerini başkalarıyla paylaşabilirsin.
okumasitesi'ne üye olmak için buraya tıkla.