Sokratesin Karısı

Sokratesin Karısı okuyacak kişiler

- Sokratesin Karısı okumuş 11 kişi var. verdikleri ortalama puan: 7.09

yorumlar, değerlendirmeler  

Yeliz-Bahar

Socrates severler okumalı.. İlginç bakış açıları söz konusu..

  Yeliz Bahar    11 Ağustos 2011 01:41   bayıldım! (0 puan) yorumla!(0 yorum)
Bahar-Özhan

'Yalınayak Sokrates' kadar etkileyici değil.

  Bahar Özhan    14 Kasım 2009 20:08   bayıldım! (0 puan) yorumla!(0 yorum)
Memduh-Nihat

Bütün kadınlar güzeldir. Hiç olmazsa hayatlarının bir bölümünde, bazen uzun süre, bazı birkaç gün. Güzelliğin sadakati, onların güzelliğe olan vefalarına bağlıdır. Kimileri onu, İlahi Kumsaati’nin izin verdiği sürece göz okşayacak bir bedende konuk olarak ağırlar. Kimileriyse, aksine, gelgeç bir sokak kadınıymış gibi davranır ve onu hoş tutmadıkları, küçümsedikleri için çabuk terk edilir, kısa zamanda solmuş bir yüz, katmerli bir çene, pörsük memeler ve göbeği bile örten bir karınla, zahire ambarında alta düşmüş buğday çuvalı gibi bir bedenle baş başa kalırlar.

—İktidar, dedi Sokrates, ciddi bir sesle, iktidar, hükmettiğin insanların tutsağı, bazen de kurbanı olmak demektir. Benim tek tutkum var, özgürlüğüm!


—İyilik tehlikelidir Ksantippi, çünkü çoğu insan iyiliği üstünlüğün belirtisi olarak görür. Acımasızlığa gelince… Herkes onun, güçsüzlüğün belirtisi olduğunu bilmelidir.

—Biliyor musun, Kleantis, dedi Takis, bizim yaşımıza geldiğinde bizim kadar dik yürüyebilirsen, çok sevinmelisin! Çünkü bütün gün amirlerinin önünde iki büklüm olmaktan yakında kıçın kafandan yukarıda olacak.

—Başarı ve zafer, tanrıların verdiği tehlikeli bir armağandır. Defneyapraklarının kokusu uyutabilir ya da sarhoş eder, başında taşıyanın karakterine göre.

—Büyük bir acı yaşamadan ömrünü tüketmedikçe hiç kimseye mutlu bir kişidir demeyin!

İnsan sadece menfaatinin üniformasını giyer.


En kötü düşmanlarımız bizi silahlarıyla yok edenler değil, dostlarını düşman olmak zorunda bırakanlardır!


—İnsan, kendisinde bulunmayan bir niteliğe ya da kendisinde bulunandan çok daha üstün niteliklere sahip olana âşık olur, değil mi? dedi Sokrates. Bu yüzden sarışınlar esmerleri, zayıflar güçlüleri, yoksullar zenginleri sever.
Erdemi en büyük değer bilen bir insan için, sonucun elde ediliş biçimi de bir sonuçtur.

Bir ideal kadar taşınması zor yük yoktur!


—Demokrasi de zorba olabilir demek ki! diye ısrar etti İon.
-Bütün iktidarlar zorba olabilir, dedi Sokrates gülümseyerek. Güzel sözler kalabalıkları etkiler, inandırma gücü akılları esir alır ve güzellik kalpleri büyüler. Hiçbir yetenek, hiçbir erdem, hiçbir haz ve hiçbir acı yoktur ki zorba olmasın!
Bir an sonra ekledi:
-Bütün tutkular zorbadır.
-Peki hangisi bizim vatanımız, Atina mı, Yunanistan mı?
Bu çocuklar ne kadar da zor sorular soruyorlardı!
-Vatan, insanın kendini özgür hissettiği yerdir, dedi Sokrates.
-Zorbalığa karşı ne yapmak gerekiyor? Çözüm ne?
-Zorladığı sınırların yıkıntısı altında kalmasını beklemek ve gençlere, dışlarındaki zorbalıkla mücadele ettikleri kadar, kendi içlerindeki eğilimle de savaşmayı öğretmek gerekiyor.


-Bir dilim felsefe karşılığında bir dilim biberli peynir ve zeytinle bir dilim ekmek vermeye var mısın? diye sordu Kıvırcık’a.
-Benden sana ikram olsun, dedi Kıvırcık. Korkarım işler kesat gidecek bugün. Felsefe olarak ne veriyorsun bakalım?
-İnsanlar bağırmaya başladığında sen sus!
Kıvırcık sessizce güldü.
-Bu kadar mı?
-Bu seni günlerce doyurur. Zeytinlerin karşılığında bir şey söyleyeceğim: İnsan ancak hiç fikri olmayanlarla ya da kendisiyle aynı fikirde olanlarla tartışabilir.
Kıvırcık bu defa açıkça güldü, ekmek, peynir, zeytin ve bir testi şarap getirmeye gitti.
-Ekmeğin karşılığı da şu, dedi Sokrates. Devrimler sırasında bile, en güçlülerin en zayıfa ihtiyacı vardır. Bu sözlerin sahibi Aisopos!

Gerald Messadie / Sokrates’in Karısı

  Memduh Nihat    9 Şubat 2009 02:29   bayıldım! (5 puan) yorumla!(0 yorum)
Ayfer-Kafkas

Bilgi hataları bulunan bir kitap. En önemli bilgi hatası Ksantippe'nin Sokrates'in yaşına yakın oluşudur, Çünkü aralarında en az 30 yaş vardı. Yine de dönemin ambiansını güzel yansıtan bir kitap.

  Ayfer Kafkas    21 Ekim 2008 10:46   bayıldım! (0 puan) yorumla!(0 yorum)
Editör-Cin

Sokrates, kuşkusuz filozofların en büyüğüydü, ama karısı Ksantippi'den korktuğu kadar ölümden korkmazdı! Haklıydı da. Çünkü işlenen bir cinayetin failini bulmayı aklına koyduğu gün Ksantippi, Atina sosyetesini altsüt etmeyi bile göze alacaktı. Perikles döneminin dillere destan Atina sosyetesini hem de!

Alkibiades, Sokrates'in gözdesi, o küstah ve çılgın maceraperest bu cinayete bulaşmış mıydı? Büyük Perikles, Aspasya'nın, yani Antikçağ'ın en ünlü fahişesinin kollarına atılmak için karısını neden terk etmişti? Demokrasinin ve güzel sanatların altın çağını yaşadığı Atina'da casuslar her yandan mantar gibi bitiyor, inanılmaz rezaletler birbirini izliyordu; boş inançlarla sarmaş dolaş bir kokuşmuşluk yumağı! İçki, şehvet ve çılgınlık her akşam dehayla baş başa yemek yiyordu, fahişe Aspasya bir davet verdiğinde kimler gelmiyordu ki; Sofokles, Fidias, Anaksagıoras, Diogenes... Ksantippi sırrı çözdüğünde, tarihin pençesi suçluya uzanacak ve Antikçağ'ın en ünlü öyküsü sona erecektir.

  Editör Cin       bayıldım! (0 puan) yorumla!(0 yorum)
- bu başlığı okumasitesi'ne ekleyen: Editör Cin

Sokratesin Karısı konusunda yorumun mu var?

bu sitede okuduklarını ve okumak istediklerini başkalarıyla paylaşabilirsin.
okumasitesi'ne üye olmak için buraya tıkla.

kimler okumuş? (11)

kategoriler