Peygamberin Son Beş Günü

Peygamberin Son Beş Günü okumak isteyenler (9)

- Peygamberin Son Beş Günü okumuş 11 kişi var. verdikleri ortalama puan: 8.83

yorumlar, değerlendirmeler  

Gülsüm-Yiğit

Okumayanlara, bu kitabı muştuluyorum...

  Gülsüm Yiğit    4 Mart 2013 14:15   bayıldım! (0 puan) yorumla!(0 yorum)
Yükselcan-Çako

Kurtuluşun komünizm ile olacağına inanmış iyi niyetli insanların, yenilgiyi kabullenemeyerek kendi gerçekleriyle yaşamasını konu alan kült romandır... Burada, roman kahramanı hafif gerçeküstü rötuşlarla, bu tür insanların prototipi olarak verilmiştir. Halkın tüm tabakalarının komünizme giden yolda var güçleriyle savaştıklarını düşünen kahramanımız, gerçeklikten uzak düştükçe acınacak hale gelir ve duyarlı okuyucunun boğazında düğümlenen acı bir lokmaya dönüşür. En yakınındaki insanların bile kapitalizmin kucağına oturmuş, dejenere tipler olması ve fekat kahramanımızın bu gerçeği zıt yönleriyle, işine geldiği gibi kabullenmesi algıda seçicilik ilkesinin en katı koşullarda bile geçerli olabileceğinin göstergesidir.
Okunası, ibret alınası bir romandır...

  Yükselcan Çako    10 Ekim 2009 19:50   bayıldım! (0 puan) yorumla!(0 yorum)
Burcu-Kuzey

Tahsin Yücel 'in en güzel kitabıdır bence devrimci ozan olan rahmi sönmez'in hiçbir zaman düşüncelerinden vazgeçmemesi hep kendi inandıklarıyla yaşaması dışarda ki dünyaya kenter yaşama uzak kalması kendini hep tutuklamalarını beklemesi bunu psikojik olarak yaşamasıdır. öyle ki en son ben günü girdiğinde artık kitabı elinizden bırakamıyorsunuz hayalindekileri gerçekmiş gibi yaşıyor ve en son Nazım HİKMET şiiriyle bitiyor.Tabi siz bunun gerçeğini sonra öğreniyorsunuz.Kitabın başındaki açıklamaya göre gerçekten yaşanmışsa bunu öğrenmek isterdimAkın var akın,
Güneşe akın!
Güneşi zaptedeceğiz Güneşin zaptı yakın!

  Burcu Kuzey    15 Temmuz 2009 22:12   bayıldım! (2 puan) yorumla!(0 yorum)
Editör-Cin

Peygamberin Son Beş Günü, sürekli bir bölünmenin öyküsü, Devrimci ozan Rahmi Sönmez, takma adıyla Peygamber, bir kış akşamı, İstanbul'un Taksim Alanı'nda , arkasından kimsenin gelmediğini bile bile, en önden gidiyormuş gibi bir duygu içinde yürür. Bu yürüyüş, bir bakıma onun bütün yaşamını özetler. Hep en önde olduğunu,hep ileriye doğru gittiğini sanırken, yaşamın dışına sürüklenir, gerisinde kalır. Hep çevresindekilerle kaynaşmak istemiş ama onlar kendisini şu ya da bu biçimde yarı yolda bırakmışlardır. Gerçek devrimci ozanlar arasına katılmasını sağlayacak'tabutluk'lar hayal edip durmuş, ama evinde bir tür tutuklu yaşamı sürdürmüştür. Bir yarı bilinç içinde geçen son beş gününde ise, hayallerini gerçekleştirdiğini sanır, ama yalnızca yıkılışlarını yaşar. Böylece, gülünç ile acıklının iç içe girdiği bir döngü içinde, sürekli bir bölünme olur yaşamı. Tahsin Yücel'in bu romanı çok okundu., hakkında çok yazı yazıldı. Kendinden çok söz ettiren bu romanın bir yeni basımını daha sunmaktan kıvanç duyuyoruz.

  Editör Cin       bayıldım! (1 puan) yorumla!(0 yorum)
- bu başlığı okumasitesi'ne ekleyen: Editör Cin

Peygamberin Son Beş Günü konusunda yorumun mu var?

bu sitede okuduklarını ve okumak istediklerini başkalarıyla paylaşabilirsin.
okumasitesi'ne üye olmak için buraya tıkla.

kimler okumuş? (11)

kategoriler