İçimdeki Cennete Yolculuk-Ümit Meriç

İçimdeki Cennete Yolculuk-Ümit Meriç okuyacak kişiler

- İçimdeki Cennete Yolculuk-Ümit Meriç okumuş 6 kişi var. verdikleri ortalama puan: 8.86

yorumlar, değerlendirmeler  

Gülseren-Bıyık-Elmas

Ümit Meriç, İslamla aydınlanmış ve ihlasla derinleşleşmiş yüreğini, tüm içtenliğiyle okurlarıyla paylaşmış... İçimdeki cennete Yolculuk.. Bir toplumbilimcinin aklı ve kalbi , düşünce ve hissi ,ilim ve ameli sentezleyerek tüm samimiyetiyle kendi cennetini bulma serüveni... tavsiye ederim sonsuzluk yolculuğunuza ışık tutacak bir eser...

  Gülseren Bıyık Elmas    10 Eylül 2012 23:23   bayıldım! (0 puan) yorumla!(0 yorum)
Fikri-Küçüksayacıgil

Sadece röportaj kitabı olması gibi negatif bir yönünün dışında, her şeyiyle mükemmel diyebileceğim bir kitap.

  Fikri Küçüksayacıgil    15 Eylül 2011 13:30   bayıldım! (0 puan) yorumla!(0 yorum)
ırmak-Şahin

Çok sık sorulan şu ' Neden örtünüyolar?' sorusunu yanlış vazedilmiş bir soru olarak görüyorum...Tarihi olarak baktığımızda , bu coğrafyada kadınlar bin yıldır başlarını örtüyodu...Başların açılması şunun şurasında yüz yıllık bir tarihe sahip...Benim annem ilk başı açık kuşak neredeyse...Demek ki , eğer bir soru sorulacaksa , bu ' Neden örtündüler ?' değil, ' Neden bazıları örtülerini açtı?' sorusu olmalı...( İçimdeki cennete yolculuk- Ümit Meriç)

  ırmak Şahin    18 Eylül 2009 00:28   bayıldım! (2 puan) yorumla!(3 yorum)
ırmak-Şahin

Biz doğuştan Müslüman olmak şerefine ermiş olan insanlarız... Evvela müslüman olmanın ne demek oldugunu çok iyi bilmemiz ,yaşamamız , içselleştirmemiz lazım. İslamiyet bir şekil meselesi degildir; İslamiyet bir ruh meselesıdir. İslamiyet evvela Allah ' ın varlıgını ve birligini idrak etmektir. Peygamberin ümmeti olarak , O' nun getirmiş oldugu Kitabullah 'a hürmet göstermektir. O' nu gündelik hayatın içine almak, O'nunla arasındaki diyalogu kesintisiz sürdürmektir. Kuran' ı Kerim sadece Yasın okumak için hatırlanmamalı , Cenabı Hak 'la süregiden bir ilişkinin altın zinciri olarak , her dem hayatımıza hayat vermeli . Bu yüzden meal okumak gündelik hayatımızın bir parçası olmalı. Hergün gazete okumak zor gelmiyor da, Allah' ın hitabına mazhar olmak şerefi , nıye unutuluyor?

  ırmak Şahin    14 Eylül 2009 23:24   bayıldım! (4 puan) yorumla!(4 yorum)
Ahmet-Behlül-Akgün

Türk düşünce hayatına büyük etkileri olan mütefekkir bir babanın kızı, sosyoloji profesörü, entelektüel, ama en önemlisi manevi hayatı zengin bir müslüman. Ümit Meriç, kendisiyle yapılan röportajlardan oluşan bu kitapta, intiharın eşiğine kadar varan buhranlardan sonra secdeyi keşfedişinin, nasıl hayatının en önemli olayı olduğunu anlatıyor:
O zamana kadar önce anlamanın, sonra inanmanın peşindeydim. Bu kerre ise önce inandım, sonra anlamaya başladım. Niye? diye sormuyordum artık. Peki diyordum ve varlıkla aramdaki perdeler her gün bir parça daha aralanıyor, irfan coğrafyasında okuduklarım, namaz kılarken ve oruç tutarken yaşadıklarım, o zamandan itibaren yazmaya başladığım rüyâlarım, beni bazen sevindiren, bazen keyfimi kaçıran, ama mutlaka karşıma çıkıveren tevafuklarım beni yeni idrâklere taşımaya başlıyordu. Batılı bir eğitimin tezgahından geçmiş olan idrâkimin kalıpları kırılıyordu. Ya da akıl adımlarımın arşınlamaktan âciz kaldığı bir dünyayı, imanımın kanatları sarıp sarmalamaya başlamıştı. Bilmediğim bir irfan dünyasında, henüz cılız olan kanatlarımı, kocaman kocaman açmaya gayret ediyordum. Sorularım, virgüllerim yerlerini noktalara terkediyordu. Eğitimini aldığımı sandığım Batılı bilginin bana az gelen yarı-hakikatlerinden, yaşanan imanın bütün ruhu doyuran ve dolduran mutlak hakikatlerine sefer ediyor, içimdeki cennete adım adım yaklaşıyordum.”
İçindeki cenneti keşfe çıkan bir bilim ve gönül insanının ruh zenginliklerini, bu kitapta bulacaksınız.

  Ahmet Behlül Akgün    14 Eylül 2009 05:23   bayıldım! (1 puan) yorumla!(1 yorum)
- bu başlığı okumasitesi'ne ekleyen: ırmak Şahin

İçimdeki Cennete Yolculuk-Ümit Meriç konusunda yorumun mu var?

bu sitede okuduklarını ve okumak istediklerini başkalarıyla paylaşabilirsin.
okumasitesi'ne üye olmak için buraya tıkla.

kimler okumuş? (6)

görseller (1)

kategoriler