Evliya Çelebi Seyahatnamesinden Seçmeler

Evliya Çelebi Seyahatnamesinden Seçmeler okumak isteyen bünyeler

- Evliya Çelebi Seyahatnamesinden Seçmeler okumuş 8 kişi var. verdikleri ortalama puan: 8.09

yorumlar, değerlendirmeler  

Emre-Sönmez

Evliya çelebinin gezip gördüğü yüzlerce vakaya şahit olduğu yerleri, hadiseleri anlatan bir eser.Okurken çok keyif aldım.Elimden bırakamadım.Biraz insan üstü olayları anlatması da ilgi çekici.

  Emre Sönmez    1 Eylül 2011 11:05   bayıldım! (0 puan) yorumla!(0 yorum)
Büşra-Nur-Yilmaz

Evliya Çelebi seyahatnamesinden seçmeleri okurken onunla beraber dolaşacak ,17. yüzyıl dünyasının esrarengiz yaşantısına , olaylarına tanık olacaksınız....
herkezin bu kitabı okumasını tavsiye ederim

  Büşra Nur Yilmaz    10 Eylül 2009 14:10   bayıldım! (2 puan) yorumla!(1 yorum)
Burcu-B

Evliya Çelebi, gezdiği şehirlerin yalnız doğal güzelliklerini değil mimarisini de anlatmıştır ve sade nesir denilen türde yazmıştır. amacı da zaten insanlara bilgi vermektir. zamanın şartları göz önünde tutulursa ne kadar zor bir iş yaptığı anlaşılır. pek çok mesafeyi yürüyerek katetmiştir.

  Burcu B    26 Nisan 2009 17:06   bayıldım! (0 puan) yorumla!(0 yorum)
Editör-Cin

1611-1682 tarihleri arasında yaşadığı söylenen ve hayatı boyunca Osmanlı İmparatorluğunun hakim olduğu üç kıtayı gezip dolaşan Evliya Çelebi, gezginliği dışında; sporcu, tarihçi, sanat tarihçi, coğrafyacı, dilci, edebiyatçı v.b. kimlikleriyle bütün dünyanın ilgisini çeken bir şahsiyettir. Türkiye'de ve Türkiye dışında onunla ilgili yapılan çalışmalar da bunun en güzel delilleri arasındadır.

Yaklaşık altı bin sayfalık Evliya Çelebi Seyahatnamesi külliyatından seçilen iki yüz sayfalık metinlerin çoğunluğu Türkiye'den olmak üzere, Balkanlar, Orta Doğu ve Kafkaslar'dan örneklere yer verilmiştir.

Her geçen gün küreselleşme adına, milli benliğimizi biraz daha kaybettiğimiz şu günlerde, Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nden seçilen yaklaşık iki yüz sayfalık metinde onun eserinin küçak bir kopyasını bulucaksınız.

Böylece onun nelerden ve nerelerden bahsettiğini kolaylıkla anlayabileceksiniz.

Bu eser, hedef kitle olarak ilk ve orta öğrenim öğrencileri göz önüne alınrarak hazırlanmıştır. Ancak, eserde Türkiye'deki üniversitelerimizin Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Sanat Tarihi ve Müzik Bölümü öğrencilerinin de ilgisini çekecek konular bulunmaktadır.

Kısacası bu eser, sadece ilk ve orta öğretim öğrencilerine değil, üniversite öğrencilerine ve yetmiş milyonluk Türk halkına da hitap etmektedir. Çünkü bu eserde, az da olsa, herkesten, her kesimden bir parça vardır.

Türk kültürüne hizmeti gaye edinen AKÇAĞ YAYINEVİ, Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nden Seçmeler adındaki bu eseri, yetmiş milyonluk Türk halkına sunmaktan büyük onur duyar.

  Editör Cin       bayıldım! (0 puan) yorumla!(0 yorum)
- bu başlığı okumasitesi'ne ekleyen: Editör Cin

Evliya Çelebi Seyahatnamesinden Seçmeler konusunda yorumun mu var?

bu sitede okuduklarını ve okumak istediklerini başkalarıyla paylaşabilirsin.
okumasitesi'ne üye olmak için buraya tıkla.

kimler okumuş? (8)

görseller (9)

kategoriler