Büyücü - John Fowles

Büyücü - John Fowles okuyacak kişiler (21)

- Büyücü - John Fowles okumuş 40 kişi var. verdikleri ortalama puan: 8.19

yorumlar, değerlendirmeler  

Aygün-Köseer

Büyücüyü tavsiye üzerine almıştım. Fakat tam bir hayal kırıklığı oldu. Yunanistan da geçen ve sonu belli olmayan hikaye içinde hikaye barındıran üstelik insanı da çok yoran bir kitap. Okumaya henüz başlayan bir yetişkine verilse sanırım ilk son romanı olurdu.

  Aygün Köseer    2 Şubat 2012 22:48   bayıldım! (0 puan) yorumla!(1 yorum)
Semih-Oktay

BÜYÜCÜ

(3) John Fowles; Çeviren: Ayşen Besen; Hürriyet Yayınları; İstanbul, 1973, 607 sayfa; 17 Ekim 2009

Sonu belirsiz bir roman. BÜYÜCÜ adlı bu romanı kuyruğu kopmuş kertenkeleye benzettim.Bazı arkadaşlarım var kendimi eğlendirmek için yazıyorum diyorlar. Yazar da belli:kendini eğlendirmek için yazmış. Fowles'in Yunan Adaları'nda yaşadığı süreçte başına gelenleri veya hiç olmazsa hayal ettiklerini otobiyografik yazdığında beceremeyeceği veya bütünün güzel olmayacağını sezdiği için romana çevrilmiş olduğu da algılanabilir bu eserin.Üstelik bu romanın sinema filmi çekilmiş! Hayret ettim;bu kadarına pes doğrusu.Bu roman nasıl,niçin,hangi sebeplerle, kimlerin beğenileriyle sinema filmi yapılabilir ki? Başta sonu belirsiz bir roman diye yazmıştım ya,,,aslında giriş ve gelişme bölümlerinde de anlaşılabilir bir hikâye bulmak için epey sabır gösterdim.Hikâye yok romanda ama bir masal var.

  Semih Oktay    28 Ocak 2012 18:31   bayıldım! (0 puan) yorumla!(0 yorum)
Little-Rock

Baslangicta gayet enteresan ve surukleyici gelmis olmasina ragmen okudukca olaylar dizesi biraz sinir bozmaya basladi.. Bir turlu sonuca varamayan yalanlarla dolu karmasik bir kitap. 500 den sonra butun olaylara aciklik getirmeye baslayan, meraktan dolayi okuyucuyu icine ceken fakat olayin kahramani Bay Urfe'nin sinirini bozdugu kadar benim de sinirimi bozan, bayag sabirla okunmasi gereken psikolojik bir roman. Yazar gayet basarili.. Bu kadar entrikayi bir araya getirip nerdeyse 700 sayfalik bir kitap ortaya cikarmis.. Sikici bir roman kesinlikle degil ama sabirli insanlarin okumasini onerebilirim. Beni biraz yordu.

  Little Rock    31 Mart 2011 02:06   bayıldım! (0 puan) yorumla!(0 yorum)
Yağmur-Çelikyüz

Aşk aslında, diğer insanın içinde var olan bir şeyi sevmekten çok, kendi içimizde yer alan sevme kapasitesidir.

  Yağmur Çelikyüz    2 Şubat 2011 01:21   bayıldım! (5 puan) yorumla!(4 yorum)
Yas-Arslan

Nicholas Urfe ile birlikte sayfalarca peşinden koşulan bir gizem, bir olgunlaşma ve özgürleşme yolculuğu..

  Yas Arslan    6 Ağustos 2010 10:51   bayıldım! (0 puan) yorumla!(0 yorum)
Murat-Kınıkoğlu

Büyücü'nün, Fowles'in okuduğum (ve çok sevdiğim) romanlarından biri olmadığını söylemek zorundayım. 25 yaşlarında bir gencin İngilizce öğretmenliği yapmak üzere Yunanistan'ın ıssız bir adasında gitmesini ve orada karşısına çıkan güzel bir kız ve bilge bir adamla olan ilişkisini (nasıl oyuna getirildiğini) anlatıyor. İlla bir sınıflandırma yapmak gerekirse “Aşk Romanı” olduğu söylenebilir. “Sürpriz” roman sanatının vazgeçilmez unsurlarından biridir. Bu kitabın en çok eleştirilecek yanı, arka arkaya gelen ve bir yerde kabak tadı veren sürprizler olmuş. Bir süre sonra neye inanacağınızı şaşırıyor, her gördüğünüzün arkasında bir yanılsama arıyorsunuz.

  Murat Kınıkoğlu    4 Ağustos 2010 10:09   bayıldım! (3 puan) yorumla!(0 yorum)
Metin-Çavdar

çok iyi roman büyücü, olsaydı şöyle bir puan verirdim :10?

bataille'nin iç deney'ini hatırlatan kendine ulaşmak için geçilen gizemli yollar, yer yer heterotopya ve panoptikon kavramlarını hatırlatan conchis'in evi ki sade ve sodom'un 120 günü de gelebilir akıllara, shakespeare'e, yunan mitolojisine tonla gönderme. kahraman urfe, fowles earth-earph'ten yola çıkarak böyle isimlendirdiğini söylemişse de, eurydice için tartarus'a inen orpheus'u da hatırlatan, labirentimsi olay örgüsü ki elindeki ipin ariadne'ye mi yoksa minotaurus'a mı ait olduğunu asla bilemeyecek bir thesus, gerçeklikten hızlı bir kopuş, varoluşun didiklenmesi, oidipus.. ve belki de tüm kitabın özü: prens ve büyücü. ve belki de dünya bir oyun sahnesi.

★;;; 10 dan sonra boşluk bırakmayı unutmuşum salak gibi :) neyse, puanım 10 ★;

  Metin Çavdar    23 Haziran 2010 01:26   bayıldım! (4 puan) yorumla!(3 yorum)
Ibrahim-Emin

tamam hikaye burda bitti diyorum,
ama kitabın bitmesi için bir yığın sayfa var hala.
tedirgin ürkek
kendimden de şüphe ederek
usul usul sayfaları çevirip okumaya devam ediyorum
......

  Ibrahim Emin    14 Haziran 2010 00:57   bayıldım! (2 puan) yorumla!(0 yorum)
Çağdaş-Işıl

John Fowles'ın, karakterlerine yüklediği ; hem kaçmak istenilen hem de bırakılamayan hallerinin kitap halidir bence Büyücü. Tıpkı Koleksiyoncu'da işlediği konu gibi.. Garip bir çekiciliği var bu adamın kitaplarının...

  Çağdaş Işıl    14 Şubat 2010 22:42   bayıldım! (0 puan) yorumla!(0 yorum)
Eser-Yegin

Geçenlerde birinci baskısını aldım sahaftan sene 1973 ...Kapağın arkasında şöyle yazıyor
Büyülü bir aşkın destanı,büyülü bir doğanın insanı çıldırtan ihtiraslara iten esrarengiz havası..Bu bir büyücümüydü ?Evet .İnsanlara aşkların en büyülüsünü öğretiyor.Bu bir büyücü müydü?Mutlaka .Çünkü yaşama denilen o esrarı herkesin yüreğine sokuyordu
Bu yazılanları okuyunca şaşırdım ya benim okuduğum Büyücü bu kadarmıydı ,kesinlikle değildi bence Büyücü ; Ya da daha büyük bir sırdı...

  Eser Yegin    11 Ekim 2009 14:25   bayıldım! (2 puan) yorumla!(0 yorum)
1  2  Sonraki Sayfa >>  
- bu başlığı okumasitesi'ne ekleyen: Editör Cin

Büyücü - John Fowles konusunda yorumun mu var?

bu sitede okuduklarını ve okumak istediklerini başkalarıyla paylaşabilirsin.
okumasitesi'ne üye olmak için buraya tıkla.

kimler okumuş? (40)

görseller (2)

kategoriler