Bir Kadın Düşmanı

er ya da geç Bir Kadın Düşmanı okuyacağım diyenler

- Bir Kadın Düşmanı okumuş 30 kişi var. verdikleri ortalama puan: 7.97

yorumlar, değerlendirmeler  

Şükriye-Süpürgeci

ROMAN HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER

Roman bence toplumun bir yönden acı yüzünü ortaya çıkarmada büyük bir başarı göstermektedir. Yazarın akıcı üslubu Romanı sıkıcı olmaktan çıkarmış aksine okudukça zevk alınan bir roman halini almıştır. Kullandığı üslüp herkes tarafından kolayca anlaşılabilir ve yediden yetmişe herkes bu romanı okuyabilir.


OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ

Sara kendini aşırı beğenen ukala bir kızdır. Güzelliğiyle etkileyemeyeceği erkek olmadığını düşünen bir kızdır. Kendisine karşı büyük bir hayranlık duymaktadır. Sara güzelliğini kullanarak Homongolos’a kötülük yapmaktadır. Bu yüzden onun ölümüne neden olur.
Homongolos çirkinliği sebebiyle içine kapanık davranmakta, kendisini kadınlardan soyutlamaktadır. Kadınların kendisini küçük görmesindense o kadınları aşağılayarak bu zaafından kurtulmaya çalışır. Homongolos aslında çok saf ve temiz birisidir. Çok iyi kalpli birisidir fakat bunu göstermez. Aşkı yüzünden intihar etmiştir.

REŞAT NURİ GÜNTEKİN

1889 da İstanbul’da doğdu. Edebiyat Fakültesi’ni bitirdi. Liselerde öğretmenlik, müdürlük, Milli Eğitim Müfettişliği, Paris Kültür Ateşeliği yaptı. UNESKO’da Türkiye’yi temsil etti. Romanları, hikayeleri, tiyatro eserlerinin yanı sıra çeşitli çevirileride vardır.

  Şükriye Süpürgeci    18 Ekim 2012 03:15   bayıldım! (0 puan) yorumla!(0 yorum)
Gülseren-Bıyık-Elmas

Hiç birşey görüldüğü gibi değildir. Ne aşık kız taklidi yapan Sara , ne de hiç bir kadını sevmeme izlenimi veren Homongolos...

  Gülseren Bıyık Elmas    10 Eylül 2012 23:03   bayıldım! (0 puan) yorumla!(0 yorum)
Nihal-Büyüker

Zavallı Homongolos...

  Nihal Büyüker    11 Mayıs 2012 07:03   bayıldım! (0 puan) yorumla!(0 yorum)
Ali-Ceyhan

İlk okuduğum romandı. Kütüphaneye Reşat Nuri kitabı almaya gitmiştim. Memur, sadece bu kitabı kaldı demişti; ben de mecburen almıştım. İlkler önemlidir ya öyle işte. Homongolos hala aklımdadır.

  Ali Ceyhan    18 Mart 2012 16:32   bayıldım! (0 puan) yorumla!(0 yorum)
Eser-Demİr

Özellikle Homongolosun mektupları, dostoyevski'nin içerikleri gibi az bulunur ama gerçekçi... Gizli bir hazine, kült olmayı fazlasıyla hakediyor. Son derece özgün ve etkileyici...

  Eser Demİr    10 Haziran 2011 00:59   bayıldım! (0 puan) yorumla!(0 yorum)
Emin-Eser

Güzeldi, sürükleyiciydi. Homongolos hüzünlendirirdi beni. Askerdeyken yaptığım en iyi şeydi, Bir Kadın Düşmanı'nı okumak...

  Emin Eser    30 Mayıs 2011 12:38   bayıldım! (0 puan) yorumla!(0 yorum)
Serkan-Baydere


96 veya 97 seneleriydi sanırım okuduğumda. hala en sevdiğim romanlardan bir tanesidir. homongolos ve sara isimleri hala hatırımdadır. keyifle okunacak bir roman

  Serkan Baydere    30 Mayıs 2011 01:25   bayıldım! (0 puan) yorumla!(0 yorum)
Elif-Gençay

hiç kimse göründüğü gibi değildir aslında her insanın içinde yaşattığı gizemli bir dünyası vardır,dedirten ,keyifli bir roman.
sayısız maskeler takıyor ve çıkarıyoruz gün içerisinde ama içinde yüzdüğümüz derin sular var çoğu zaman bizim bile fark edemediğimiz,doğru olana rastlamak önemli olan doğru kadını bulan her erkek ve doğru erkeği bulan her kadın mutluluğu yakalar diyelim kitabın ana fikirlerinden birisi olarak ve en önemli ayrıntısıda şudur;Güzel kadın tehlikelidir!
Güzelliğinin farkında olan kadın daha da tehlikelidir!ama bedensel güzelliğini ruhunada yansıtabiliyor ve yaşatabiliyorsa işte o zaman özeldir!

  Elif Gençay    5 Nisan 2011 00:09   bayıldım! (1 puan) yorumla!(0 yorum)
Merve-Devecioğlu

mutlka okunmalı.....

  Merve Devecioğlu    20 Ekim 2010 10:09   bayıldım! (1 puan) yorumla!(7 yorum)
Aslı-Han92

güvensizlik ve ön yargı kitabı tanımlamaya yetiyor bence eski basımlardan birini okumuştur kitaptan aldığım zevk bambaşka olmuştu mektup türündeki eser benle arasında bağ kurmuştu okuduğum iyi kitaplardan bir tanesi ve sıkıcılık tarzı bir yönü de bulunmamakta.

  Aslı Han92    13 Ocak 2010 01:08   bayıldım! (0 puan) yorumla!(0 yorum)
1  2  Sonraki Sayfa >>  
- bu başlığı okumasitesi'ne ekleyen: Eda Özel

Bir Kadın Düşmanı konusunda yorumun mu var?

bu sitede okuduklarını ve okumak istediklerini başkalarıyla paylaşabilirsin.
okumasitesi'ne üye olmak için buraya tıkla.

kimler okumuş? (30)

görseller (2)

kategoriler