Bir Erkeğe Nasıl Tecavüz Edilir

Bir Erkeğe Nasıl Tecavüz Edilir okuyacak kişiler (8)

- Bir Erkeğe Nasıl Tecavüz Edilir okumuş 5 kişi var. verdikleri ortalama puan: 7.57

yorumlar, değerlendirmeler  

Miss-Iva

Erkekler cezalandırılabilir,onlara tecavüz edilemez anlayışını kendi kendine yıkan kitap.Bir kadının tecavüzün ardından yaşadığı bunalımları,psikolojik sorunları harika bir tarzla anlatıyor.

  Miss Iva    17 Kasım 2009 18:30   bayıldım! (1 puan) yorumla!(0 yorum)
Eser-Demİrinsanlar gerçek anlamda saf ve doğal olarak artık hiç bir şeyi yaşamıyorlar bnece bütün sorun bundan kaynaklanıyor her şeyi kirletiyorlar içini yanlış bir şeyle dolduruyorlar

  Eser Demİr    18 Haziran 2009 20:23   bayıldım! (1 puan) yorumla!(0 yorum)
Can-Bağlama-

Güç(erk)ne demektir?

Yorumunu okuyunca Atiye, nedense, ilk olarak aklıma bu soru geldi.

Kapitalistleşmeye başlamış bir ülkede yaşıyoruz.Bir üretim biçiminden başka bir üretim biçimine geçerken sadece üretim araçları değişmez kullanılan kavramların anlamsal yapısıda değişir.
Güç feodalitede toprak iken,kapitalizmde para demektir.

Kapitalizm, ataerkil bir karaktere sahiptir.
Eğer güce(paraya) sahip olabilmek istiyorsan, ataerkil bir kimlik edinme gerçeği ile yüzleşmek zorunda kalıyorsun.

bu durumdur ki kanaatimce, kadınların asıl kimliklerini yitirip, erkekleşmesini sağlayan.

son söz,evet bir kadın bir erkeğe tecavüz edebilir ama şu gerçeği de unutmamak gerekir ki tecavüz eden aslında ataerkil bir ruha sahip, bir kadın(erkek!)
Bir nevi geyleşmiş bir ilişki diyebiliriz biz buna.:)

  Can Bağlama     18 Haziran 2009 18:14   bayıldım! (0 puan) yorumla!(0 yorum)
Derya-Acuner

bir adama tecavüz ettim diye polisi arayan kadına kimse inanmıyor ha; dünyanın bu en acı gerçeklerinden birine de ben inanmak istemiyorum dedim...

  Derya Acuner    16 Haziran 2009 16:53   bayıldım! (1 puan) yorumla!(0 yorum)
Ayşenur-Aksoy

Bir süredir gazete ve dergilerde özellikle yazdıklarını takip etmeye başladığım Hande Öğüt'ün Radikal Kitap'ın 21 Kasım 2008 tarihli 401. sayısında hazırladığı Eril, Cinsiyetçi, Irkçı Katliam başlıklı yazısı özellikle dikkatimi çekmişti. Genellikle kadına dair yazılar karalayan, lâkin bunu kuru öfkeli bir feministlikten ziyade pek çok açıdan sorgulayarak yapan Hande Öğüt bu yazısında da edebiyat dünyasındaki kadın, tecavüz, taciz ve şiddet unsurlarının kesişimlerini ele almıştı. Bunlardan bir tanesi de Ayrıntı Yayınları'ndan çıkmış olan Märta Tikkanen imzalı Bir Erkeğe Nasıl Tecavüz Edilir? adlı kitaptı. Bir erkeğe tecavüz etmeye kalkan, öncesinde bir kurban rolünde olan Tova anlatılıyordu.

Kitabın geneli Tova'nın gözleriyle ve düşünceleri yazılmıştı. Anlatımı konusundaki eksiklikleri, daha doğrusu kopuklukları saymazsak işlediği konu itibariyle güzel bir kitap. Her erkek kitabın adını, yani mâlum soruyu duyduğunda Olamaz ki! diye düşünür. O biraz hırçın bir seks deneyimidir en nihayetinde. Ama bir erkek bir kadına tecavüz edebilir. Tecavüz eylemi asla iki tarafa da uygulanabilen bir önerme işareti değildir. Obje kadındır. Kadının bedeni tahrik edicidir, kullanılmaya ve kirletilemeye de meyillidir.

Peki nasıl oluyor da tarih boyunca bu değişmiyor? Tatmin olma önceliği her koşulda erkekte kalıyor. Günümüz erkekleri kadını umursuyor, önce o tatmin olmalı diyor, ama bunun için yaptıkları beceriksizce yapılan birkaç müdahaleden ileri gidemiyor. Ve zor kullanmak, kadını cesaret edemediği şeylere, erkek her ne kadar bunun böyle olduğundan emin olsa da, meyletmiyor.

Bazı kadınlar, dişe diş, şiddete karşı şiddette karar kılabiliyor. Ama ceza kanunlarını koyanlar da erkekler olduğu için bir kadının uyguladığı tecavüz için yasalar pasif kalıyor. Hatta inandıramıyorsunuz da yasal mercileri bu duruma. Doğru ya, bir kadın bir erkeğe nasıl tecavüz edebilir ki?

Oysa toplum adına bilinmeyen çok büyük tehlikelere de işaret olabilir bu durum. Annelik iç güdüleri nedeniyle erkekten daha farklıdır kadın. Oysa tarihte adı geçen kadın katiller erkeklerin pabucunu dama attıracak becerideler. Doğada hemen her varlığın dişisi erkeğinden daha baskındır. Oysa insan nesli için durum daha farklıdır. Erkek şiddeti gösteren, kadınsa dengeyi kuran taraf olmuştur. Peki ya modern hayatta dengeler sarsılırsa neler olur? Davranış bozukluklarının neden olduğu işkence ve seri cinayetlerde etken taraf, doğada zaten olduğu üzere kadın olursa, erkek dengeyi sağlayabilir mi dersiniz?

İşte kitabın en büyük eksikliği de bu sorgulardan eksik olması. Oysa mühim olan eylemin gerçekleşip gerçekleşmemesi değil; bu, kitlesel bir hareket olmaya doğru ilerlerse neler olacağıdır.

  Ayşenur Aksoy    2 Aralık 2008 11:30   bayıldım! (4 puan) yorumla!(0 yorum)
Editör-Cin

Cinsel şiddet, yaşadığımız yüzyılın bütün 'çağdaş görünümüne rağmen varlığını gizleyerek ama yaygın olarak sürdürüyor hâlâ. Tenha sokaklarda, 'arkadaşlar' arasında, 'sıcak' aile yuvalarında.. yani en beklenmedik yerlerde... Tikkanen, şiddetin derinlere sindiği, nüfusun yarısının tecavüzden korktuğu; kadının sırf kadın olduğu için aşağılandığı; erkeğin tecavüzden sonra rahat rahat uyuduğu, sokaklarda dolaştığı, işine gidebildiği bu çağda dayanamayıp çığlık atıyor. Öfkesini bastırmıyor, kadınları isyana çağırıyor. Kadın, yaşgününü kutlamak için müzikli bir bara gider. Erkek, kadını dansa kaldırır, içki ısmarlar ve 'bütün kadınlar bundan hoşlanır' diye tecavüz eder. Kadın, 'nasıl olsa bir işe yaramayacak ' diye polise gitmez. Ama hiçbir şey olmamış gibi de yaşayamaz. Zorlanmanın, aşağılanmanın utancını kabullenemez. Aşağılayanı aşağılamaya, celladı 'kurbanlık duygusu' ile tanıştırmaya, edinilmiş rollerin ortadan kalkması için şimdilik rollerin tersyüz edilmesinin zamanının geldiğine karar verir; intikam ister... Kurban isyan eder... (Arka Kapak)

  Editör Cin       bayıldım! (0 puan) yorumla!(0 yorum)
- bu başlığı okumasitesi'ne ekleyen: Editör Cin

Bir Erkeğe Nasıl Tecavüz Edilir konusunda yorumun mu var?

bu sitede okuduklarını ve okumak istediklerini başkalarıyla paylaşabilirsin.
okumasitesi'ne üye olmak için buraya tıkla.

kimler okumuş? (5)

görseller (1)

kategoriler