Alaaddin'in Sihirli Lambası Binbir Gece Masalları

Alaaddin'in Sihirli Lambası Binbir Gece Masalları okumak isteyen bünyeler (46)

- Alaaddin'in Sihirli Lambası Binbir Gece Masalları okumuş 14 kişi var. verdikleri ortalama puan: 7.41

yorumlar, değerlendirmeler  

Şükriye-Süpürgeci

alaaddin in sihirli lambasını okumayan var mıdır.. sanmam.. okumayı seven bir kalp, masalını da dinlemiş, filmini de izlemiştir...şimdi tekrar ediyorum..

  Şükriye Süpürgeci    2 Temmuz 2012 22:16   bayıldım! (1 puan) yorumla!(4 yorum)
Ömer-Koca

biri bana bu sayfadan nasıl kitap okuyacağımı söyleyebilirmi?üye oldum ama bir türlü okuyamıyorum.ne yapmama lazım?

  Ömer Koca    2 Temmuz 2012 21:08   bayıldım! (0 puan) yorumla!(0 yorum)
Ezgi-Demir

Okumuş oldugum Borges'in seçkisinde yer alan Alaaddin'in Hikayesi, bir yerlerden duymuş oldugum sihirli lamba hikayesine hiç benzemiyordu aslında. Bir kere bu hikayede lambanın cini yalnızca 3 dilek hakkı sunmuyor Aladdin'e, her ne kadar kaç dilek hakkı oldugu söylenmese de lambaya sahip olanın sonsuz dilek hakkı varmış gibi bir izlenim oluşuyor insanda okurken.

Lambanın cini iyi mi kötü mü oldugu belli olmayan bir güç, diger cinlerle beraber perilere de hükmedebiliyor hikayeye göre. Hikayede geçen kötü karakterler ise açgözlülükleri ve hırsları ugruna her şeyi yapabilen,sözlerine sadık olmayan,istedikleri şeye sahip olabilmek için başkalarını kullanan; aslında ne istedigini bile bilmeyen;bu yüzden de başkalarının sahip oldukarına göz diken insanlar. Lambanın Cini içinse efendisinin kim oldugu önemli degil, yapması gereken tek şey onun emirlerine uymak. Sadece bir kez cin Alaaddin'in emrine itaat etmiyor ve o sırada sanki cinin, lambaya sahip olan kişiyi cezalandırma gücü de varmış gibi görünüyor. Nasıl bir güç bu cin, neden lambaya hapsolmuş,acaba hapsolmuş mu bunlar belirsiz.

Alaaddin, hikaye boyunca lambayı kullanarak birçok şeye sahip olsa da iyiliginden ve kadir kıymet bilirliginden bir şey kaybetmiyor. Bu oldukça şaşırtıcı aslında;çünkü alışık oldugumuz durum sahip olunan şeylerin kendimizi üstün hissetmemize neden olması. Alaaddin ise bir şeylere sahip oldukça daha da mütevazi oluyor. Masala yüzeysel bir şekilde bakıldıgında Alaaddin, sanki emek harcamadan bir şeylere sahip olmuş gibi gelebilir;bana da ilkin öyle gelmişti;oysa Alaaddin'e kendi istekleri olan bir insanın örnegi olarak da bakmak mümkün. Ondan lambayı ve yaptırdıgı sarayı çalan sihirbaz ise kendi dileklerini cinden talep etmek yerine Alaaddin'in dileklerini çalabiliyor sadece. Belki de ne dileyecegini bilemedigi için. Alaaddin ise elindekileri kaybettigi anda umutsuzluga düşse de pes etmiyor ve sevdigi kadınla sahip oldugu şeyler için;yani kendi istekleri için mücadele etmeyi göze alıyor. Tıpkı sevdigi kadına ulaşmak için sabırla bekledigi zaman umuduna kaybetmemek konusunda kendine karşı verdigi mücadelede oldugu gibi.

Alaaddin'in hikayesi yaşamlarımıza ilişkin çok şey ögretiyor aslında: bir şeyi isterken tutkuyla iste diyor; bu ugurda umudunu hiç kaybetme diyor; istedigin şeyi elde edince sırf elde ettin diye artık onu degersiz görme diyor ve olur da bir gün tüm iyiligine karşın elindekileri yitirirsen bile yine de yılma ve onlara yeniden sahip olmak için gösterecegin gücü ve inancı asla kaybetme diyor.

  Ezgi Demir    7 Kasım 2009 11:07   bayıldım! (1 puan) yorumla!(0 yorum)
Editör-Cin

Lamba ve içindeki cin, Alaaddin'e neler kazandıracak? Merak ediyorsanız hemen okumaya başlayın.


Ortadoğu'nun en güzel masallarından biri

  Editör Cin       bayıldım! (0 puan) yorumla!(0 yorum)
- bu başlığı okumasitesi'ne ekleyen: Editör Cin

Alaaddin'in Sihirli Lambası Binbir Gece Masalları konusunda yorumun mu var?

bu sitede okuduklarını ve okumak istediklerini başkalarıyla paylaşabilirsin.
okumasitesi'ne üye olmak için buraya tıkla.

kimler okumuş? (14)

görseller (2)

kategoriler